Letjeti zajedno: posjet kazalištu

„Treba učiti da se spozna istinski galeb, ono dobro u svakom galebu i pomoći im da i sami to vide u sebi.“ (R. Bach, „Galeb Jonathan Livingston“)

Učenici predmetne nastave su 28. listopada 2015. godine zajedno sa svojim učiteljima posjetili virovitičko kazalište. Prisustvovali su izvedbi predstave „Jonathanov let“ koju je pripremio ansambl Dječjega kazališta Branka Mihaljevića u Osijeku. Predstava je nastala prema književnom predlošku Richarda Bacha „Galeb Jonathan Livingston“. Iako je ovaj roman lektirno djelo osmih razreda, predstava (koja se zbog plesa, pjesme i posebnih efekata svidjela i našim petašima) je dokazala da je poruka koju nosi univerzalna: čovjek treba biti uporan, marljiv i ne odustajati od željenih ciljeva. O tome svjedoči i redatelj predstave, Nikola Zavišić, koji spretno oblikuje glavnu misao predstave: „Ovo je priča o letenju… Pomalo onom pravom, uz pomoć krila, koje poštuje zakone fizike i kojim se koriste ptice. Malo više o onom unutarnjem letenju, istraživačkom, koje se događa u nama i koje nam pomaže da upoznamo sami sebe, svijet oko nas i proširimo granice, vanjske i unutarnje. Ovo je priča o ljubavi i strasti prema letu i svakodnevnoj želji za usavršavanjem. (…) Ovo je dakle priča o sukobu stvarnosti i snova, poezije i banalnosti, mašte i straha. Pozivamo vas da se upustite u let s nama i galebom Jonathanom, da pobijedite svoje strahove i ograničenja, hrabro skočite u more vlastite mašte i zaplivate ka horizontu. Tko zna gdje će nas to odvesti. Vrijedi pokušati.“

Učiteljica hrvatskog jezika Marina Mađarević

objavio: Hrvoje Miklaužić   datum: 3. 11. 2015.