Održana četverodnevna edukacija u sklopu projekta My smart choice

U OŠ Ivana Gorana Kovačića Gornje Bazje ovoga tjedna održan je i drugi dio četverodnevne edukacije za učitelje i stručne suradnike škole te za stručne suradnice Hrvatskog zavoda za zapošljavanje PU Virovitica. Općeniti ciljevi edukacije su unaprijediti kompetencije učitelja i stručnih suradnika potrebne za profesionalno usmjeravanje učenika te unaprijediti kompetencije potrebne za poticanje profesionalne zrelosti (spremnost za odabir) učenika.

Tijekom 4 dana polaznici su se bavili poticanjem profesionalne zrelosti učenika: doživljaja samoefikasnosti kod djece i povezivanje svijeta škole sa svijetom rada, osobinama učenika koje određuju njihov profesionalni odabir, osobinama poslova: sadržaj i kontekst radnih zadataka, zahtjevi posla, poželjne osobine i kontraindikacije te osobinama škole koje određuju njihov profesionalnu spremnost učenika: kulturom škole i kurikulumom. Voditeljice edukacije su prof. dr. Vlasta Vizek Vidović, profesorica školske psihologije s Instituta za društvena istraživanja i prof. dr. Darja Maslić Seršić, profesorica psihologije rada s Odsjeka za psihologiju Filozofskog fakulteta u Zagrebu.

Edukacija je jedna od aktivnosti projekta My smart choice- Moj pametan izbor financiran iz fondova Europske unije u sklopu IV. komponente IPA “Lokalne inicijative za poticanje zapošljavanja - faza II”. Projekt provodi  OŠ Ivana Gorana Kovačića Gornje Bazje u partnerstvu s OŠ Mladost iz Jakšića i HZZ PU Virovitica kao povezanim subjektom, a nositelj projekta je HZZ PU Požega. Projekt traje 15 mjeseci, a provedba je 80% sufinancirana sredstvima EU. Svrha projekta je osnovati pilot centre za profesionalni razvoj u dvije osnovne škole koji će omogućiti mladim osobama da izbor srednje škole temelje na planu profesionalnog razvoja jer će ih bolje usklađivanje njihovih kompetencija i interesa s dostupnim poslovima dovesti do boljih prilika za zapošljavanje. Ciljna skupina projekta su nastavnici i stručni suradnici uključenih osnovnih škola, učenici, savjetnici za profesionalno usmjeravanje HZZ-a i voditelji Centara za profesionalni razvoj, a krajnji korisnici su budući učenici osnovnih škola uključenih u projekt, roditelji, poslodavci, učenici drugih osnovnih i srednjih škola.

Završni dio edukacija održat će se početkom naredne školske godine. Očekivani rezultati su osnaženi učitelji i stručni suradnici u teorijskim znanjima i konkretnim vještinama koje mogu odmah primijeniti na svome radnom mjestu te osmišljen školski kurikulum obogaćen elementima profesionalnog razvoja (predmetne teme u funkciji približavanja svijeta rada, školske aktivnosti usmjerene na poticanje spremnosti za odabir zanimanja i savjetodavni rad s djecom s ciljem poticanja spremnosti za odabir zanimanja) koji će se provoditi sljedeće školske godine u OŠ IGK Gornje Bazje i OŠ Mladost u Jakšiću.

objavio: Hrvoje Miklaužić   datum: 11. 7. 2015.