Učenici razredne nastave u Matičnoj školi obilježili Halloween

Noć vještica ili Halloween (Hallowe'en) je noć uoči Svih svetih, 31. listopada, a zapravo je skraćenica od All Hallows' Eve ili Hallow Eve (Sveta večer, noć uoči Svih svetih). Slavi se prije svega u Irskoj, SAD-u,Kanadi, Portoriku, Australiji i Novom Zelandu, a odgovara katoličkom  blagdanu Svih svetih.

Običaj dubljenja bundeva zasniva se na irskoj legendi o kovaču Jacku, poznatom po njegovoj domišljatosti, ali i škrtosti. Jedna od priča govori kako je prevario vraga, tako što je vragu ponudio dušu u zamjenu za piće. Nakon što se vrag pretvorio u novčić, kako bi platio piće, Jack ga je brzo stavio u džep u kojem je bio križ, zbog kojeg se vrag više nije mogao vratiti u svoj oblik. Tek nakon što je Jacku obećao kako neće tražiti njegovu dušu još deset godina, Jack ga je izvadio iz džepa. Nakon deset godina opet je prevario vraga tako što ga je zamolio da mu doda jabuku sa stabla, ali je na kori stabla brzo nacrtao križ, te ga vrag ponovno nije mogao dohvatiti. Kada je Jack umro, nije bio primljen zbog svog grešnog života u Raj, a na vratima Pakla dočekao ga je vrag i poslao natrag u mrak. Kako bi ga se riješio dao mu je žeravicu ugljena. Jack je u džepu imao repu koju je izdubio, stavio je u nju žeravicu i od tada Jack, koji nikada nije pronašao put kući, luta mrakom noseći izdubljenu repu u ruci. Tako je Jack O'Lantern (Jack Fenjer) postao simbol duše koja je prokleta i koja luta između svjetova.

U toj noći su se simbolično gasile sve vatre u ognjištima, vjerovalo se da mrtvi posljednji put dolaze na ovaj svijet. Jedni su na pragovima svojih kuća ostavljali hranu, a drugi su postavljali izdubljene repe, cikle ili krumpir s upaljenom svijećom kako bi uplašili grešne duše, a dobre pronašle put kući. Bundeva je tek u 16. stoljeću postala popularna za dubljenje, najprije u Americi, a zatim i u ostatku svijeta.

Ususret nadolazećem blagdanu Svih Svetih, prema legendi o Jack O'Lanternu,  učenici 1.,2. i 3.razreda Matične škole na satu engleskoga jezika, pod vodstvom učiteljice Vanje Šajatović , izdubili su i izrezbarili strašne bundeve. Izložili su ih ostalim učenicima u holu škole. Bili smo vrijedni i vjerujemo da ćete se uplašiti gledajući naše strašne bundeve!

Vanja Šajatović, učiteljica engleskog jezika

objavio: Višnja Cvek   datum: 4. 11. 2013.

« Travanj 2024 »