Pomažući učiš i sam

11.09.2013.

OŠ Ivana Gorana Kovačića Gornje Bazje u suradnji s HUP Pričalica i ove je godine realizirala projekt 'Pomažući, učiš i sam'. Projekt se temelji na poticanju odličnih učenika da pomažu učenicima s poteškoćama u svladavanju nastavnog gradiva. Težnja je usmjerena na smanjenje broja negativnih ocjena na kraju nastavane godine te na poticanje učenika na suradnju i međusobno pomaganje. Učenici su jedni drugima objašnjavali gradivo koje dobro razumiju te su tako objašnjavajući i sami bolje naučili.

U projektu je ukupno sudjelovalo 22 dječaka i 38 djevojčica od prvog do osmog razreda pomažući najviše u nastavnim predmetima hrvatski jezik, matematika, fizika, kemija, engleski jezik, geografija i povijest te su zajedničkim naporima ostvarili nevjerojatan broj od 1312 sati pomaganja.

Već godinu dana iskusniji učenici pomagači i njihovi učitelji, postigli su još bolji uspjeh u realizaciji projekta te su tako ove godine svi učenici koji su redovito pohađali dopunsku nastavu i individualne instrukcije pod mentorstvom svojih vršnjaka postigli  barem dovoljan uspjeh. Izuzetno je motivirajuće da su i učenici sa dovoljnim i dobrim uspjehom također bili zainteresirani za pomoć u učenju i radu te su se povremeno priključivali radu dopunske nastave da bi napredovali i poboljšali svoj uspjeh. Nažalost problem motivacije dijela učenika sa negativnim uspjehom ostao je neriješen odnosno još uvijek je potrebno tražiti metode poticanja jednog dijela učenika sa nedovoljnim uspjehom da prihvate pomoć i odvoje vrijeme za ove besplatne instrukcije i sate dopunske nastave.

Dvadeset i troje učenika koji su se najviše istaknuli u projektu bili su nagrađeni izletom u Grabrovnicu 12. lipnja 2013. U mjestu u kojem je rođen naš poznati pjesnik Petar Preradović obišli su njegovu rodnu kuću pretvorenu u muzej i detaljnije se upoznali s njegovim životom i stvaralaštvom. Nakon razgledavanja, djeca su upisala svoje impresije o umjetniku u knjigu utisaka, a potom posjetila mjesto Otrovanec, gdje je za njih u restoranu "Zlatni klas" organiziran ručak. Razgledavali su pitoreskno imanje, iskoristili priliku za jahanje konja u prekrasnom ambijentu, a posebno su uživali u demonstraciji vještina zanata kovača. Vrijedan majstor djeci je pokazao na koji način od željeza može iskovati razne stvari, alate, ukrase i suvenire, koje su odmah nakon izrade mogli kupiti i ponijeti kući kao uspomenu na jedno lijepo druženje.

Ovo ne bi bilo moguće ostvariti da nismo imali podršku našeg donatora PBZ Card d.o.o. kojima ovim putem zahvaljujemo.

Mi u školi vjerujemo da će to biti veliki poticaj na još veći interes učenika za uključivanje u projekt sljedeće godine.

učitelj engleskog jezika, Ivan Slavić

objavio: Višnja Cvek   datum: 11. 9. 2013.

« Travanj 2024 »