Učenički kamp u Osnovnoj školi D. Joao de Portel u Portugalu

Od 14. do 19. travnja 2013. u sklopu Comenius projekta u portugalskom gradu Portelu održan je učenički kamp za sve zemlje partnere uključene u projekt A green world for everybody (Grčka, Turska, Španjolska, Poljska, Češka i Hrvatska).

Učenici 8.b razreda Osnovne škole Ivana Gorana Kovačića Gornje Bazje u pratnji svojih nastavnika, jednih od koordinatora projekta,  Igora Fućkara i Vanje Šajatović  proveli su šest nezaboravnih dana u Portugalu. Prva tri dana odsjeli su u rustikalnom hotelu Refugio da Villa u srcu malenoga mjesta Portel. Svakoga dana središnje aktivnosti i sastanci koordinatora odvijali su se u Osnovnoj školi D. Joao de Portel . Domaćini su svečanim otvorenjem srdačno dočekali sve sudionike prvoga dana kampa. Naš učenik Domagoj Pakšec  zasadio je drvce limuna kao simbol projekta, nakon čega su učenici postavili slogane projekta u neposrednoj blizini škole. Uslijedio je učenički fotonatječaj s motivima Portela . Nakon ručka u školskoj kantini koordinatori Igor Fućkar i Vanja Šajatović   prezentirali su portugalskim učenicima Hrvatsku, Viroviticu i svoju školu te održali radionicu tradicionalnih igara.

Drugoga dana u školskoj je dvorani održan rukometni turnir. Osam sportskih ekipa činili su učenici svih zemalja sudionika kampa te su u sportskom duhu stekli nova prijateljstva. Naš je učenik Domagoj Pakšec s najviše ostvarenih pogodaka proglašen najboljim igračem turnira. U popodnevnim satima  održale su se razne radionice, a hrvatski koordinatori  osmislili su glazbenu radionicu na kojoj su učenici uz pjesmu i ples naučili prigodnu pjesmu projekta ''Recycle it''. Toga dana, zahvaljujući prekrasnome vremenu učenici su u popodnevnim satima imali priliku osvježiti se u hotelskom bazenu prije prijema kod gradonačelnika. U lokalnom kinu gradonačelnik je svim sudionicima kampa zaželio srdačnu dobrodošlicu uz prigodne darove i promotivni video pokrajine Evora kojime su dodatno proširili svoja saznanja o svim znamenitostima i ljepotama toga kraja. Nakon  večere u lokalnom restoranu organiziran je disko program u školskoj dvorani.

Posljednjega dana druženja u Portelu u prijepodnevnim satima održana je prezentacija tradicionalnih plesova svih zemalja sudionika te posjet u pratnji nastavnice povijesti Else srednjovjekovnoj jezgri, tj. dvorcu istoimenog mjesta. Nakon ručka organiziran je posjet četrdesetak kilometara udaljenome povijesnome gradu Evori. Posjetili smo razne znamenitosti, katedrale i sveučilište. Posljednju večer organizirana je svečana podjela priznanja te razmjena darova koordinatora.

U četvrtak 18. travnja organiziran je turistički posjet Lisabonu, glavnom gradu Portugala. Posjetili smo mnogobrojne znamenitosti; samostan sv. Jeronima , Sé (Katedrala), Torre de Belém (Toranj Belém), Castelo de São Jorge, Parque das Nações (Park nacija), Torre Vasco da Gama i Oceanário (jedan od najvećih akvarija u Europi) s velikim  bazenima koji su dom ražama, pingvinima i morskim psima te simpatičnim vidrama koje plutaju uokolo na leđima. Hrvatski tim odsjeo je u dražesnom hotelu u centru Lisabona Residencial Vila Nova, iskusio sve čari ove mediteranske prijestolnice te uživao u svakome satu provedenome pod toplim portugalskim suncem i živopisnom ulicama .

Učenički kamp mjesto je druženja, učenja, razmjene iskustva i stjecanja novih prijateljstava. Uspomene, anegdote, fotografije ,osjećaji i  nove spoznaje koje nosimo s ovoga putovanja neprocjenjive su. Veselimo se novim suradnjama i susretima, a ovaj ćemo zasigurno pamtiti do kraja života.

Ovim putem posebno se zahvaljujemo  na podršci Virovitičko-podravskoj županiji.

Vanja Šajatović, učiteljica engleskog jezika

objavio: Marko Gašparić   datum: 24. 4. 2013.

« Travanj 2024 »