6. hrvatski olimpijski dan u našoj školi

Na samom početku školske godine sportskim aktivnostima tradicionalno obilježavamo Hrvatski olimpijski dan. Svi sudionici imali su obučene bijele majice kao simbol mira, prijateljstva i razumijevanja.

Ove smo godine uveli promjenu. Muška populacija igrala je odbojku, dok je nježniji spol odmjerio snage u nogometu. Na utakmici učenika i učitelja bilo je neizvjesno do samoga kraja. U konačnici su pobijedili učenici rezultatom 2:1 u setovima. Napeta je bila i nogometna utakmica učenica i učiteljica. U regularnom je vremenu završila rezultatom 3:3. Nakon izvođenja kaznenih udaraca, slavile su učiteljice konačnim rezultatom 5:3.

Ciljevi obilježavanja Hrvatskog olimpijskog dana su promicanje sporta, podizanje svijesti o važnosti kretanja te potreba za redovitim bavljenjem sportom.

U ponedjeljak se na nacionalnoj razini obilježava Hrvatski olimpijski dan

Povodom dana osnivanja Hrvatskog olimpijskog odbora (HOO), u ponedjeljak, 10. rujna u Sportskom parku Mladost održat će se proslava olimpizma i sporta - Hrvatski olimpijski dan (HOD), s ciljem poticanja djece i mladeži na aktivno bavljenje sportom te promicanje vrijednosti olimpizma.

HOD će se ove godine obilježiti u suradnji s Hrvatskim akademskim športskim klubovima (HAŠK) Mladost, a na priredbi u parku Mladost prikazat će se 21 sport zastupljen u sastavnim klubovima HAŠK Mladost. Građani, a prije svega djeca, imat će priliku, uz druženje sa sportašima, upoznati razne sportove poput atletike, juda, mačevanja, plivanja, rugbyja, stolnog tenisa i vaterpola nakon čega će se održati centralna proslava.

Osnivačka sjednica HOO-a održana je 10. rujna 1991. godine u zagrebačkom hotelu Esplanade u nazočnosti mnogih sportaša, sportskih dužnosnika te visokih državnih dužnosnika i predstavnika medija, a sjednicom je predsjedavao predsjednik Inicijativnog odbora Ivan Kern. Članovi osnivači bili su predstavnici 29 nacionalnih sportskih saveza olimpijskih sportova te po jedan predstavnik Hrvatskog zbora sportskih novinara, Sekcije za sportsku medicinu Hrvatskog liječničkog zbora i Fakulteta za fizičku kulturu Sveučilišta u Zagrebu.

Privremeno priznanje Međunarodnog olimpijskog odbora (MOO) uslijedilo je 17. siječnja 1992., što je Hrvatskoj omogućilo sudjelovanje na XVI. Zimskim olimpijskim igrama u Albertvilleu i na Igrama XXV. olimpijade u Barceloni. Konačno priznanje uslijedilo je 24. rujna 1993. godine.

(Hina)

objavio: Marko Gašparić   datum: 10. 9. 2012.