Kampanja "Jedno od pet"

Kampanja Vijeća Europe za zaustavljanje seksualnog nasilja nad djecom

Republika Hrvatska je potpisala Konvenciju Vijeća Europe o zaštiti djece od seksualnog iskorištavanja i seksualnog nasilja 25. listopada 2007. godine, a Konvencija je stupila na snagu 1. srpnja 2010. godine. Ministarstvo obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti se kao koordinator aktivnosti na nacionalnoj razini pridružuje provedbi Kampanje za zaustavljanje seksualnog nasilja nad djecom u Republici Hrvatskoj.Dva temeljna strateška cilja Kampanje su:

• promicanje potpisivanja, ratifikacije i provedbe Konvencije o zaštiti djece od seksualnog iskorištavanja i seksualnog zlostavljanja;
  • pružanje znanja i praktičnih rješenja za sprječavanje i prijavljivanje seksualnog nasilja nad djecom i to djeci, njihovim obiteljima/skrbnicima i društvu, a time i podizanje razine svijesti o stvarnim razmjerima seksualnog nasilja nad djecom.

U tom smislu u našoj su školi održane slijedeće aktivnosti:

a) gospođa Sandra Borbaš Matošina provela je s učenicima osmih razreda radionicu o spolnom nasilju nad djecom. Sudjelovalo je 40 učenika.

b) pedagoginja škole Vera Ferenčević provela je s učenicima nižih razreda radionice o nenasilnom rješavanju sukoba.

Vjerujemo da smo provedbom ovih radionica u našoj školi povećali osviještenost i informiranost učenika o spolnom nasilju i educiranjem smanjili rizik i broj slučajeva spolnog nasilja. Osigurali smo svim učenicima osnovne informacije o rizicima spolnog iskorištavanja i spolnog nasilja, kao i načinima kako se zaštititi, prilagodivši ih njihovim razvojnim sposobnostima.

Vera Ferenčević, pedagog

objavio: Marko Gašparić   datum: 14. 12. 2011.