Dani kruha i zahvalnosti za plodove zemlje

Povodom Dana kruha i zahvalnosti za plodove zemlje u matičnoj je školi u Gornjem Bazju održana priredba 14. listopada 2011. Svoju smo zahvalnost iskazali na poseban način, malo drugačije nego prethodnih godina.

Već tradicionalni kolači, peciva i kruhovi, koje su ispekli vrijedni učenici te njihove mame i bake, nakon blagoslova župnika Tomislava Pavlovića, pojeli su se u slast.

Ipak,  najveću je pozornost privukao UNICEF-ov projekt Škole za Afriku koji naša škola ove godine prati mnogobrojnim događanjima, uglavnom humanitarnoga karaktera. Ovoga puta učenici razredne nastave uz pomoć svojih učiteljica odlučili su sami, u sklopu integriranog tjedna, ispeći kolače koji su se pri završetku priredbe prodavali umotani u male celofanske paketiće, a sav prikupljeni novac bit će uplaćen za potrebe školovanja djece u Africi. Cilj je projekta oplemeniti životna iskustva naših učenika i potaknuti u njima najvažnije životne vrijednosti: osjećaj za potrebite te solidarnost i zahvalnost na onome što imaju. Ovim putem zahvaljujemo svima koji su donirali namirnice ili novac za ovu humanitarnu akciju i svojom nazočnošću  uveličali školski program.

Što je UNICEF-ov projekt Škole za Afriku?

UNICEF/ HQ07-1393/Giacomo Pirozzi

Obrazovanje je temeljno pravo svakog djeteta. Nigdje u svijetu djeca nisu zakinuta za to pravo kao u Africi. U južnome području Afrike približno 45 milijuna djece ne ide u školu, što znači da svako treće dijete nema mogućnost obrazovanja.

Već pet godina, u suradnji sa Zakladom Nelson Mandela i Hamburškim društvom za promoviranje demokracije i medunarodnog prava, UNICEF u svijetu prikuplja sredstva za škole u Angoli, Burkini Faso, Etiopiji, Madagaskaru, Malaviju, Maliju, Mozambiku, Nigeru, Ruandi, Južnoafričkoj Republici i Zimbabveu kako bismo djeci Afrike omogućili pristup obrazovanju i time im dali priliku za iskorak iz začaranog kruga siromaštva.

Projekt Škole za Afriku u Hrvatskoj

Uključivanjem 51 hrvatske škole, Ured UNICEF-a za Hrvatsku priključio se 2008. godine provedbi projekta Škole za Afriku. 2009. godine u projektu sudjeluje 194 škola i oko 60000 djece, a naše su aktivnosti do sad bile usmjerene na pomoć djeci u Ruandi. Namjera nam je prikupiti sredstva kojima bismo pomogli izgradnju te obnovu škola i sanitarnih prostorija, osigurali opskrbu pitkom vodom, a za djecu bez roditeljske skrbi i onu koja žive u osobito teškim životnim uvjetima, omogućili nabavu školskih knjiga. UNICEF će ulagati i u podizanje kvalitete obrazovnog sustava u cjelini te omogućiti provedbu edukacije o zdravlju i higijeni. U svim aktivnostima osobito ćemo se brinuti za djevojčice koje su često dodatno zakinute za mogućnost obrazovanja. Projektne materijale smo podijelili po uključenim školama u Hrvatskoj te smo ponosni što će afričkoj djeci hrvatski učenici i učitelji te svi ostali koji im se žele priključiti sudjelujući u projektu Škole za Afriku, dati nadu u bolju budućnost do koje se dolazi samo jednim putem – obrazovanjem. Predviđeno je da se u nadolazećim godinama poveća broj škola koje sudjeluju u projektu, a u školskoj godini 2010./11. skupljat će se sredstva za pomoć Etiopiji.

objavio: Marko Gašparić   datum: 20. 10. 2011.