Završeno 19. državno natjecanje učenika osnovnih škola "Sigurno u prometu"

Sigurno u prometu 2011.

I ove godine naši su Prometaši ostvarili zapažen uspjeh sudjelujući u Puli na 19. državnom natjecanju učenika osnovnih škola "Sigurno u prometu". Predstavljali su nas petaši Maja Mesar i Vedran Bajivić, a županijsku ekipu popunili su Lorena Krajc iz Špišić Bukovice i Franjo Blažičević iz Gradine. Nakon desetosatne vožnje učenici i njihovi mentori odsjeli su u apartmanskom naselju Punta Verudela. Natjecanja su održana u OŠ Veli vrh, najmodernijoj i najskupljoj osnovnoj školi u Hrvata. Dvoje najuspješnijih djevojčica i dječaka plasiralo se na europsko natjecanje koje će ove godine biti održano u Parizu. Domaćini su se uistinu potrudili kako bi nam boravak u Puli prošao što ugodnije te smo uz razgledavanje grada išli na izlete na Brijune i Fratarski otok. Dodajmo još velike količine druženja i kupanja i slika će biti zaokružena.

Tomislav Šipek

U srijedu 25. svibnja u Puli je održano 19. državno prometno edukativno natjecanje "Sigurno u prometu", na kojemu je 84 učenika petih i šestih razreda osnovnih škola svih županija i Grada Zagreba odmjerilo svoje prometno znanje i vještine.

Natjecanje se sastojalo od teorijskog i praktičnog dijela na prometnom vježbalištu pripremljenom na prostoru Osnovne škole "Veli vrh". U ekipnom redoslijedu najboljim su se pokazali osnovnoškolci Grada Zagreba. Drugo mjesto osvojila je ekipa Zadarske županije, a treće ekipa Međimurske županije.

Među djevojčicama prvo je mjesto osvojilaDora Čičak (Grad Zagreb), drugo mjestoIda Linić (Primorsko-goranska županija), a treće Katja Čizmin iz Zadarske županije.

Kod dječaka prvo mjesto osvojio je Josip Črgar (Grad Zagreb), drugo mjesto Jurica Vugrinec (Varaždinska županija), dok je treće mjesto pripalo Marku Pavleniću iz Sisačko-moslavačke županije.

Najbolje dvije djevojčice i najbolja dva dječaka ovim plasmanom postali su dio ekipe HAK-a te će se natjecati na europskom natjecanju koje se ove godine održava u Parizu.

Osim navedenih, i sedam prvoplasiranih dječaka i djevojčica zaradilo je bodove za upis u srednju školu prometnog smjera, kao i poklone sponzora.

Otvarajući državno natjecanje, predsjednik Hrvatskog autokluba rekao je: "U ovaj edukativni program uključeno je više od 20.000 učenika petih i šestih razreda osnovnih škola u cijeloj državi. Vi ste najbolji među njima i samim sudjelovanjem na današnjem državnom natecanju u Puli svi ste pobjednici, jer s ovom akcijom stječete osnovne spoznaje o prometu i temeljna znanja o prometnim propisima i sigurnosnim pravilima te kako se u prometu ponašati", rekao je g. Bikić dodavši kako se HAK aktivno uključio u globalnu akciju “Desetljeće sigurnosti u cestovnom prometu”, s ciljem 50 postotnog smanjenja žrtava u prometu do 2020. godine.

Organizatori natjecanja u kojem se provjerava poznavanje prometnih propisa i sigurnosnih pravila te vještine upravljanja biciklom na prometnom vježbalištu bili su Hrvatski autoklub, Agencija za odgoj i obrazovanje i Ministarstvo unutarnjih poslova, a domaćin natjecanja bio je Autoklub "Pula-Rovinj".

Državno natjecanje održava se nakon provedenih natjecanja u 250 osnovnih škola širom Hrvatske te županijskih natjecanja čiji pobjednici sudjeluju u državnom natjecanju.

Cilj akcije je preventivan - educirati djecu kako bi se smanjile nezgode i stradavanja, a HAK je pokrenuo program s ciljem da ga prihvate i nadležne državne institucije, budući u pedagoškim standardima Republike Hrvatske ne postoji sličan program.

Preuzeto sa stranica HAK-a

objavio: Marko Gašparić   datum: 6. 6. 2011.