preskoči na sadržaj
Vijesti

Novigradsko proljeće 2011.


 

Novigradsko proljeće 2011.

 

            Sarah Bukvić i Marko Gašparić te Andreja Galović, Igor Fućkar i Oliver Bešić, učenici i učitelji naše škole sudjelovali su od 7. do 14. svibnja 2011. u Novigradu u Školi stvaralaštva poznatijoj pod nazivom Novigradsko proljeće.

            To je smotra stvaralaštva darovitih učenika te učitelja koji se u sklopu izvannastavnih aktivnosti bave stvaralaštvom u jezično-umjetničkom području u kojem su se istakli svojim radom i postignućima. Radilo se u dvadesetak radionica u korelaciji s nastavnim sadržajima.

Sve su radionice u sedmodnevnom radu ostvarile unaprijed dogovorenu temu Vatra, koju su dalje razrađivale izražajnim sredstvima karakterističnim za pojedino kreativno područje (riječ, zvuk, slika i pokret).  

            Ovim putem zahvaljujemo se VPŽ-u koja nam je financijski potpomogla.

 

                                                                                               Oliver Bešić

 

 

Što je Novigradsko proljeće?

 

Novi početak

 

Odlukom ministrice prosvjete i športa od 1997. g., Škola stvaralaštva Novigradsko proljeće ulazi u sustav hrvatskoga školstva kao redoviti godišnji projekt pouke i podrške u radu i stvaralaštvu darovitih učenika i učitelja Republike Hrvatske. Županijski uredi za porosvjetu, kulturu, informiranje, šport i tehničku kulturu preuzimaju zadaću prikupljanja i prvog odabira sposobnijih i darovitih učenika i učitelja u izvannastavnim aktivnostima jezično-glazbeno-plesnoga i likovnoga izraza u osnovnim školama, a kasnije povremeno i u srednjim školama. Prema broju škola u županijama napravljena je tablica s brojem učenika i učitelja koliko ih može primiti Škola stvaralaštva glede prostornih i inih mogućnosti.

 

Skrb za sposobniju djecu

 

Prema Programu Škole stvaralaštva, koji je učinjen u Ministarstvu, krenulo se u sustavnije otkrivanje, na neki način i praćenje sposobnijih i darovitih učenika u školama, a u suradnji sa županijskim prosvjetnim uredima, što je i bila namjera Ministarstva prosvjete i športa, kako bi se potaklo mjesnu i županijsku upravu da se počne odgovornije skrbiti za sposobnije učenike i razmišljati o njihovom budućem udjelu u općem dobru.

 

 

 

Dragocjeni učitelji

 

U Školi stvaralaštva posebno je zanimanje usmjereno na rad s učiteljima hospitantima. Učitelj je poslije obitelji najvažnija osoba u oblikovalju mladoga čovjeka i njegovoga svjetonazora i zato se u Školi stvaralaštva rad s učiteljima ostvaruje tako da se promiče komunikacijska kultura, slobodan stvaralački rad, korelacija područja i suradnja s učenicima i kolegama drugih aktivnosti, zajedničko druženje i radost doživljaja u svim sadržajima Novigradskoga proljeća. To je put stjecanja navike neopterećenoga, slobodnoga, poštivajućega i duhovitoga druženja i rada učenika međusobno te učenika, učitelja i voditelja (mentora).

 

Kreativni mentori

 

Odabir mentora - voditelja radionica, temelji se na iskustvu rada s djecom, na prepoznatljivoj vrsnosti i kreativnosti te na postignutom ugledu u struci. Voditelji su veoma važni u sveukupnom radu Škole stvaralaštva jer su njihova vrsnost, otvorenost, sposobnost prihvaćanja svakoga učenika, učitelja i svake situacije, spremnost da sudionicima Škole budu na raspolaganju i izvan radioničkoga rada, upravo oni čimbenici koji Školu stvaralaštva čine privlačnom, zanimljivom i poželjnom. Svatko tko jednom osjeti taj stvaralački naboj, slobodu vlastitoga stvaralačkoga čina i da je pritom prihvaćen i stručno vrednovan u radionici i pred zajednicom jednako sposobnih i darovitih, želi obnoviti i produžiti svoje stvaralačko nadahnuće, rad samostalo i s drugima, želi upiti duh Škole. Učitelji hospitanti ubrzo zamijete različitosti ove škole od rada i života u redovnoj školi i u zanosu se opredjeljuju za primjenu metodičkoga instrumentarija Novigradskoga proljeća u redovnoj nastavi.

 

 

Dodatni programi

 

Bogatstvo i raznovrsnost dodatnih programa tijekom dana i u večernjim satima uvijek su novi poticaj učenicima i učiteljima kako se pripremaju, vode, nadahnuto i zanimljivo predstavljaju gledateljstvu raznovrsni programi te kako i oni manje zanimljivi mogu postati zanimljivi. To je, zapravo, poticaj učiteljima kako da s učenicima učine njihove školske, gradske, obljetničke i druge priredbe sadržajno vrijednima, osmišljenima i na višoj estetsko-umjetničkoj razini.

 

 

Ustroj Škole stvaralaštva

 

Školom upravlja Upravni odbor, a u provedbi plana i programa pomažu Programski odbor, Odbor za osiguranje materijalnih sredstava i Organizacijski odbor i svi oni imaju svoje zadaće i godišnje podnose izvješća ministru prosvjete i športa. Skupina psihologa za praćenje rada i napretka učenika i hospitanata te obradu podataka ima zadaću da suvremenim metodama i testovima ispita sudionike Škole, zabilježi postignuća, da surađuje s voditeljima radionica i podnese izvješće za svakoga učenika i hospitanta kao mišljenje i preporuku. Članove svih odbora kao i skupine za praćenje rada i napretka te voditelje radionica, predlaže Upravni odbor svake godine ministru prosvjete na potvrđivanje. Ministru se dostavlja financijski plan i izvješće o cjelokupnom radu Škole stvaralaštva.

 

Sudionici Novigradskoga proljeća

 

U Školi stvaralaštva mogu sudjelovati učenici od V. do VIII. razreda koji su u svojoj školi prošli postupak identifikacije za određeno područje, koji su se istaknuli kao sposobniji i daroviti, koji su svoje sposobnosti pokazali u izvananastavnim aktivnostima (jezična, glazbena, likovna, plesna, dramska, novinarska družina), sudjelovali na nekoj razini Lidrana, zapaženo sudjelovali na školskim i drugim kulturnim susretima, priredbama, izložbama i dr., te učenici srednjih škola koji su ranije sudjelovali na Novigradskom proljeću, ako postoje uvjeti za ostvarivanje programa. U svakoj radionici može sudjelovati do 5 hospitanata. Učitelje predlaže njihova matična škola ako pokazuju zanimanje za stručno usavršavanje u određenom području, ako vode određenu družinu izvannastavne aktivnosti te prosvjetno tijelo mjesne i županijske uprave.

Slavimo i rođendane,

Slavimo i rođendane, one prave i izmišljene!

 

Radionice

 

Program se ostvaruje u radionicama za riječ, zvuk, sliku i ples od jedne do četiri godine, a program obuhvaća 25% teorijskoga znanja i 75% neposrednog stvaralačkog rada pod stručnim vodstvom. Svaka radionica ima voditelja. Radi se prema dnevnom izvedbenom programu od 9,00 do 13,00 i od 16,00 do 19,00 sati. Učenici i hospitanti dobivaju svjedodžbe/potvrde za svaku godinu pohađanja Škole stvaralaštva. Ostvaraji sudionika Novigradskoga proljeća prolaze stručnu prosudbu te mogu biti predstavljeni skupno ili pojedinačno, u zatvorenom ili otvorenom prostoru. Moguća je i zajednička predstava svih radionica. Znatiželjnim posjetiteljima moguće je svakodnevno vidjeti što i kako radi Škola stvaralaštva.

 

Smještaj i prijava Sudionici Škole stvaralaštva smješteni su u hotelu. Prijava sa životopisom učenika i učitelja dostavlja se s potrebnom dokumentacijom za određenu radionicu Školi stvaralaštva Novigradsko proljeće, a prijavu šalju prosvjetni uredi prema obrascima. Odabire se do 200 učenika i do 50 učitelja.

Fotografije



Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju
objavio: Marko Gašparić   datum: 18. 5. 2011.

Album

Trenutno ne postoji niti jedan album.


LOGO ŠKOLE

Kalendar
« Svibanj 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
Prikazani događaji


 

Tražilica

Anketa
Sviđaju li vam se Brezići br.9 ?




Popis udžbenika

Dokumenti za prikaz

Oglasna ploča

Korisni linkovi

Brojač posjeta
Ispis statistike od 6. 5. 2010.

Ukupno: 305131
Ovaj mjesec: 286
Ovaj tjedan: 517
Danas: 4




preskoči na navigaciju