Predsjednik Šahovskog kluba Virovitica Marko Ivanković: Igra na 64 polja privlači sve više mladih igrača

Imamo majstorskih kandidata, prvokategornika, drugokategornika, „jakih i čvrstih“ igrača. Među nama je i sve više mladih, srednjoškolaca, koji su sve više zainteresirani za šah. Najbolji primjer je David Ivančević koji je uz odličnu igru osvojio prvo mjesto na upravo završenom Božićnom turniru. Možemo reći da su mladi sve više zainteresirani za šah, i to ne samo u Virovitici, već i šire, u Špišić Bukovici, Pitomači…

Već niz godina Šahovski klub Virovitica dio je virovitičke sportske obitelji. Posljednje četiri godine na čelu kluba je mladi profesor povijesti i geografije Marko Ivanković, s kojim smo razgovarali nakon Božićnog turnira koji je održan u Dnevnom boravku Gradskog društva Crvenog križa Virovitica.

Kada se rodila ljubav prema šahu?

Kao osnovnoškolac gledao sam kako tata i brat igraju šah, polako sam od njih učio pravila i nakon nekog vremena počeo s njima igrati. Ubrzo sam počeo pobjeđivati brata i starije prijatelje pa sam se aktivirao u školskoj sekciji koju je vodio Ivica Čuljak. Naša školska ekipa iz Osnovne škole „Vladimir Nazor“ iz Virovitice osvojila je prvo mjesto na županijskom natjecanju, a na državnoj završnici bili smo šesti. To su bili moji prvi ozbiljniji koraci u šahu.
Ni tijekom studiranja u Zadru nisam prestao s aktivnim igranjem. Uključio sam se u rad tamošnjeg šahovskog kluba i aktivno sam igrao za njih.

Danas radite kao nastavnik povijesti u Osnovnoj školi Ivana Gorana Kovačića u Gornjem Bazju. Prenosite li svoje šahovsko znanje i na učenike?

Da, vodim šahovsku sekciju u školi. U Gornjem Bazju sam nastavio na temeljima koje je postavio Ivica Čuljak. Trudimo se i radimo. Trenutno je na području naše županije u šahu vodeća Osnovna škola u Gradini, gdje sekciju vodi iskusni Ivica Čuljak.

Već petu godinu ste predsjednik Šahovskog kluba Virovitica. Kako ste se snašli na vodećoj funkciji u klubu?

Uz starije kolege, koji su već dugi niz godina u klubu, nije bilo nikakvih problema. Ništa nije komplicirano. Odlično funkcioniramo kao cjelina.  Klub se ovisno od postignutih rezultata natječe u drugoj ili trećoj šahovskoj ligi Istok. Obje lige igraju se na području istočne Hrvatske, odnosno pet slavonskih županija.

Koji je sustav igranja u ligama?

Treća liga se igra sustavom da smo jednom domaćini, a jednom gosti, dok se druga liga igra turnirski. Isti vikend se na jednom mjestu igra nekoliko partija. U takvom sustavu, uz igranje, možemo pogledati i najzanimljivije partije ostalih ekipa.

Kakav vam je igrački kadar u klubu?

Imamo majstorskih kandidata, prvokategornika, drugokategornika, „jakih i čvrstih“ igrača. Među nama je i sve više mladih, srednjoškolaca, koji su sve više zainteresirani za šah. Najbolji primjer je David Ivančević koji je uz odličnu igru osvojio prvo mjesto na upravo završenom Božićnom turniru. Možemo reći da su mladi sve više zainteresirani za šah, i to ne samo u Virovitici, već i šire, u Špišić Bukovici i Pitomači.

Uz redovna ligaška natjecanja redovito sudjelujete i na turnirima?

Kao i kod drugih sportova, i u šahu se ne natječemo samo na službenim natjecanjima, već i na brojnim turnirima. Šahovski klub Virovitica organizira nekoliko  brzopoteznih turnira godišnje na koje se mogu prijaviti svi zainteresirani. Uz sada već tradicionalni Memorijalni turnir braće Markotić, organiziramo i turnire u suradnji s Dnevnim boravkom Gradskog društva Crvenog križa Virovitica, na koji je odaziv igrača sve veći.

Koliko se često sastajete?

Okupljamo se jednom tjedno, četvrtkom u prostorijama u Ulici Matije Gupca koje koriste i druge gradske sportske udruge, a prema procjeni ponekad se sastajemo u privatnim prostorima i igramo. Nalazimo se s vremena vrijeme i u paru i igramo.

Kako se financirate?

Najveću podršku pruža nam Grad Virovitica, odnosno Sportska zajednica grada od koje dobivamo redovite dotacije s kojima pokrivamo troškove natjecanja. Prilikom organizacije turnira snalazimo se pomoću sponzora i donatora. Naš sport nije financijski prezahtjevan. Otvoreni smo za sve nove šahiste, kako one s iskustvom, tako i za početnike pa stoga pozivamo sve koji žele igrati šah da nam se pridruže.

Vijest preuzeta sa : (www.icv.hr, mš)

objavio: Hrvoje Miklaužić   datum: 9. 1. 2023.