Kongres Akademije srednjoeuropskih škola

Učenik Ivan Blažević i nastavnik Ivan Slavić predstavljali su OŠ Ivana Gorana Kovačića iz Gornjeg Bazje na uvodnom sastanku Akademije srednjoeuropskih škola od 27. rujna do 1. listopada u Senecu (Republika Slovačka). Akademija srednjoeuropskih škola je inicijativa koja je ove godine povezala 104 škole iz 15 zemalja u provođenju projekata međunarodne suradnje. Ovogodišnja tema inicijative je „Rješavanje sukoba u školama i našim okruženjima.“ Inicijativu organiziraju Inerkulturalles Zentum iz Beča i Včeli dom iz Bratislave, a pod pokroviteljstvom Erste fonda. Uvodni sastanak održan je sa zadacima inspiracije, osnaživanja i povezivanja sudionika iz različitih zemalja te razjašnjavanja nejasnoća u vezi provođenja projekata međunarodne suradnje. Zadaci su ostvareni kroz brojne i raznovrsne aktivnosti od predavanja i interaktivnih radionica do potrage za blagom i kutka za odmor i zadovoljstvo. Na kraju kongresa sudionici su  podigli jedra i natovareni „blagom“ zaputili su se svojim kućama spremni za provođenje projekata. OŠ Ivana Gorana Kovačića Gornje Bazje u sklopu inicijative Akademije srednjoeuropskih škola provodi projekt „Bajkama do stvarnosti – rješavanje sukoba“ u suradnji s HUP 'Pričalica', a u partnerstvu sa školom Sava Popović-Barcianu iz Rumunjske. Voditelj projekta je Ivan Slavić a suradnici su mu Oliver Bešić,  Andreja Galović i Tomislav Šipek.  Korisnici projekta su učenici viših razreda osnovne škole. Projekt će se realizirati kroz radionice kojima je cilj osnaživanje čimbenika zaštite odnosno razvijanje socijalnih vještina poput suradnje, rješavanja problema i pregovaranja te pripremu predstave forum kazališta koja će igrati u obje partner škole. U sklopu toga nagodinu je planirana  razmjena učenika na relaciji Rumunjska – Hrvatska.

Ivan Slavić

objavio: Administrator   datum: 4. 10. 2010.