Europski dan jezika

S obzirom da je jučer bila nedjelja, nismo mogli obilježiti Europski dan jezika pa smo to učinili danas. Svaki odmor hodnicima je prolazio tzv. čovjek sandwich koji je na sebi nosio prsluk na kojemu su obostrano bili napisani glagoli imati ili biti na engleskom i na njemačkom jeziku (to have or to be i haben oder sein). Oba glagola igraju važnu, ako ne i najvažniju, ulogu u gotovo svakom jeziku. Ovaj puta se nismo zamarali gramatičkom strukturom glagola već nas je zanimalo kako učenici doživljavaju pitanje Imati ili biti?u filozofskom smislu. Svoja razmišljanja učenici su zapisivali na komadiće papira te ih zatim ubacivali u za to predviđenu kutiju. Prosudbeno povjerenstvo odlučilo je iz mnoštva zanimljivih razmišljanja izdvojiti četiri koja su ušla u najuži izbor. U oštroj konkurenciji između Ane Draganić, Ane Križić, Petra Štefovića i Kristine Topić  (abecednim redom), za nijansu je prevagnuo uradak Ane Draganić koja je na koncu proglašena  pobjednicom. Slavodobitnica je na dar dobila veliku čokoladu. Ovim putem zahvaljujemo se svoj djeci koja su sudjelovala i pohvaljujemo ih za uloženi trud. Na kraju vam u cijelosti donosimo lijepe riječi iz pera Ane Draganić.

Što meni znači imati ili biti !?!

Ljudi više gledaju na materijalna nego na duhovna dobra. Ne shvaćaju kako je važnije biti dobar čovjek. Svaki pojedinac ima nešto posebno u sebi. Mnogo je važnije biti nježan, strpljiv i ljubazan nego posjedovati nešto. Darovati sebe drugomu najvažnije je što netko nekomu može pružiti. Ljubav je najveće i najplemenitije dobro u čovjeku. Posjedujemo li tu istinsku ljudsku vrjednotu, sve ostalo će nam se u životu ostvariti na ispravan način.

Ana Draganić, 8.a

Što je to Europski dan jezika???

Dana 26. rujna 2006. obilježava se Europski dan jezika u Europi i izvan

nje - proslava jezične raznolikosti i poticanja učenja jezika. Prvi put je

obilježen tijekom Europske godine jezika (26. rujna 2001.), a Vijeće

Europe je tada odlučilo da se Europski dan jezika obilježi svake godine na

taj dan.

Ciljevi proslave Europskog dana jezika

• upozoriti građanstvo na važnost učenja jezika te poticati učenje više

jezika kako bi se povećala višejezičnost i razumijevanje različitih

kultura,

• promicati bogatu jezičnu i kulturnu raznolikost Europe i

• poticati cjeloživotno učenje jezika.

fotogalerija!

objavio: Administrator   datum: 28. 9. 2010.