Školski medni dan

I ove je godine nastavljen program Ministarstva poljoprivrede pod nazivom "Školski medni dan s hrvatskih pčelinjaka" u svim hrvatskim školama pa tako i u našoj. Ovaj se program održava na dan sv. Ambrozija, zaštitnika pčela i pčelarstva, 7. prosinca. Na taj se dan učenike prvog razreda podučava o važnosti i značaju pčelarstva i pčela u cjelokupnoj poljoprivrednoj proizvodnji te o održavanju ekološke ravnoteže i biološke raznolikosti.

Najmlađi učenici susreli su se s pojmovima – matica, radilica, trut, saće, košnica. Doznali su kako izgledaju pčele, kako i čime se hrane, upoznali su njihov put od cvijeta do meda, doznali koliko pčela tijekom života proizvede meda, koje su dobrobiti meda za ljudsko zdravlje, kako se sporazumijevaju pčele… Učenici su na dar dobili med u staklenci označenoj naljepnicom i jedinstvenim serijskim brojem putem kojeg se može provjeriti tko je pčelar, gdje i kada je proizveo med jer, osim važnosti pčelarstva, svrha ovog programa je i podizanje svijesti kod djece i roditelja o potrebi konzumacije lokalnih poljoprivrednih proizvoda. Uz med, tu je i edukativna slikovnica te brošure.

Nakon doručka u školskom restoranu, gdje su imali priliku kušati med, učenici prvih razreda matične škole s učiteljicom Kamenkom Miletić proveli su prve sate u školskoj knjižnici kako bi obilježili Školski medni dan. Uz edukativne prezentacije imali su priliku i biti kreativni pa su tako od plastelina izrađivali pčelice koje su zatim lijepili na saće od kartona.

Za kraj su odigrali igru koju im je pripremila učiteljica – povlačenje pčelica putem vezica. U parovima su se natjecali tko će prvi dovući pčelicu do sebe.

Sigurni smo da su danas naučili ponešto o pčelama i medu, a u isto vrijeme se i dobro zabavili. Sreća je bila i veća jer dan nakon sv. Nikole imamo još jednog svetca zaštitnika koji im je donio još poklona.

Nikolina Ferenčević, knjižničarka

objavio: Hrvoje Miklaužić   datum: 7. 12. 2023.

« Travanj 2024 »