Povodom Dana europske baštine predstavljena publikacija Narodne nošnje općine Lukač

U Gradskoj knjižnici i čitaonici Virovitici povodom Dana europske kulturne baštine (23. rujna) članice Učeničke zadruge „Brezići” iz OŠ Ivana Gorana Kovačića Gornje Bazje, Jelena Ivoš , Dorotea Milaković i nastavnica Natalija Bajer predstavile su publikaciju Narodne nošnje općine Lukač.

Nazočne su pozdravile Nela Krznarić, u ime ravnatelja Roberta Fritza, i Dubravka Sabolić potpredsjednica OMH Virovitica naglašavajući važanost mladih u očuvanju tradicijskih vrijednosti.

Jelena i Dorotea, iako su završile osnovnu školu i upisale gimnaziju, rado su prezentirale  istraživački rad   čiji je cilj bio upoznati osnovne vrste narodnih nošnji svoga zavičaja s posebnim naglaskom na one iz sela Gornje Bazje, Turanovac, Lukač i Dugo Selo Lukačko.

Istraživanje je obuhvatilo  podjelu narodnih nošnji na ženske i muške, kao i izradu tih nošnji te opise materijala od kojih su sašivene. Podatke su tražili u različiti izvorima  od Gradske knjižnice i čitaonice Virovitica, Gradskog muzeja Virovitica do  kazivača kojima su ovom prigodom još jednom zahvalili na potpori.

Ovo predstavljanje, kao i nastup tamburaške sekcije iz KUD-a Dugo Selo Lukačko, dokaz je kako se kulturna baština i zavičajnost kao izraz identiteta njeguje u našemu kraju.

"Brezićima" koje uskoro čeka predstavljanje na 36. smotri Učeničkih zadruga Republike Hrvatske u Poreču želimo puno uspjeha i novih istraživanja.

Link na vijest

autorica teksta: prof. Ivana Vlaisavljević

objavio: Hrvoje Miklaužić   datum: 25. 9. 2024.

« Listopad 2024 »