Obilježen Dan Sigurnijeg Interneta

Svake veljače udruženje Insafe/INHOPE uz potporu Europske Komisije organizira Dan Sigurnijeg Interneta kojemu je cilj promicanje sigurnije i odgovornije upotrebe online tehnologije i mobilnih uređaja, posebice među djecom i mladima. Svake godine na drugi dan drugog tjedna drugog mjeseca tisuće ljudi diljem svijeta se udruže kako bi sudjelovali u događajima i aktivnostima kojima žele podići svijest o sigurnosnim problemima na internetu.

Povodom tog dana učenici sedmih razreda OŠ IGK Gornje Bazje sudjelovali su predavanju te radionici u kojoj su iznjeli svoja iskustva o opasnostima koje vrebaju na internetu. Iznošenjem svojih doživljaja o "mračnoj " strani interneta  zajedno su donjeli desetak smjernica koje bi se svaka osoba koja pristupa internetu te društvenim mrežama trebala pridržavati :

1. NE odavati osobne podatke nepoznatim osobama
  2. NE otvarati stranice sa sumljivim sadržajem
  3. Osobe koje šalju neprimjerene sadržaje po mogućnosti blokirati (društvene mreže), te prijaviti događaj starijoj odgovornoj osobi
  4. Preuzimati igrice s povjerljivih stranica te koristitti antivirusnu zaštitu
  5. Odgovorno ponašati se na internetu što obuhvaća prepoznavanje neprimjerenog sadržaja
  6. Stroga zabrana objavljivanja uvredljivih i prijetećih poruka i sadržaja koje bi mogle uvrijediti drugu osobu
  7. Posjećivati samo stranice sa provjerenim sadržajem na internetu
  8. Dobro upoznati opcije koje pružaju društvene mreže koje se tiču sigurnosti i privatnosti sadržaja
  9. Poznavanje i korištenje bontona ili netiquette-a
  10. Informirati druge osobe ako saznamo korištenje lažnog identiteta na društvenim mrežama

Glavna misao radionice je bila kako akcije koje učinimo u virtualnom svijetu imaju za posljedicu reakcije u stvarnom životu.

Zahvaljujem učenicima sedmih razreda na aktivnoj i žustroj diskusiji koju smo proveli kako bi i naša škola obilježila ovaj dan.

Slika preuzeta sa :http://www.csi.hr

Tekst i fotografije: Hrvoje Miklaužić

objavio: Hrvoje Miklaužić   datum: 10. 2. 2016.

« Travanj 2024 »