Izvješće s mobilnosti u sklopu Erasmus+ projekta „REALKOOL“

U Erasmus+ projektu naše ustanove „Škola stvarnoga znanja – Real Knowledge school“, kojega znamo pod akronimom REALKOOL, u sklopu pete mobilnosti sudjelovali su ravnatelj naše škole Saša Topić i učiteljica hrvatskoga jezika Katarina Topić. Projekt je dobio potporu Agencije za mobilnost i programe Europske unije i traje 18 mjeseci, od rujna 2021. godine do ožujka 2023. godine. Glavna je tema Erasmus+ projekta naše škole svrsishodno i primjereno korištenje informacijske i komunikacijske tehnologije (IKT) u obrazovanju, dakle u konkretnoj primjeni u radu.

Navedeni zaposlenici naše škole pohađali su tečaj u Pragu, glavnom gradu Republike Češke, pod nazivom „IKT u obrazovanju“ u organizaciji ustanove za obrazovanje ITC International training center. Pohađajući navedeni tečaj potvrdili su si kako IKT, ukoliko se primjereno i kvalitetno upotrebljava, može značajno pridonijeti kvaliteti obrazovanja i njegovoj učinkovitosti.

Nova znanja primijenjena su kroz nastavni rad s međunarodnom grupom polaznika edukacije u kojoj su, osim ravnatelja naše škole i učiteljice hrvatskoga jezika, sudjelovali i kolege iz Turske, Slovačke i Španjolske. Primjena postojećih znanja i usvajanje novih u opisanom povoljnom i poticajnom okruženju za učenje rezultirali su potpuno novim teorijskim i praktičnim iskustvima te obogatili polaznike vještinama primjenjivim u daljnjem radu.

Iz tečaja posebno izdvajamo teme poput sigurnog korištenja interneta i raznolikih aplikacija (classdojo, unsplash, archive, canva, pixlr, edpuzzle, thingling, learningapps, quizizz, plickers, QR code generator…), zaštite osobnih podataka i identiteta, ali i teme programiranja i kriptiranja koje mogu biti vrlo poticajne našim učenicima i motivirati ih za razvoj novih kompetencija, bolje upoznavanje sebe i svojih kapaciteta, kao i donošenje kvalitetnijih odluka o nastavku njihova obrazovanja.

U pratnji stručnog lokalnog vodiča polaznici tečaja posjetili su razne znamenitosti Praga. Prekrasna arhitektura ovoga grada, kozmopolitski duh i pristupačni stanovnici oduševili su polaznike.  Najdojmljivija je bila šetnja Karlovim mostom na rijeci Vltavi s kojega se pruža pogled na prekrasni Praški dvorac (uvršten u Guinnessovu knjigu rekorda kao najveći dvorski kompleks), kao i doživljaj Astronomskoga sata koji svakih sat vremena stvara malu predstavu u kojoj se glavni likovi, dvanaestorica apostola, izmjenjuju na prozorčićima kada otkuca puni sat.

Tečaj je u potpunosti ispunio očekivanja polaznika i motivirao ih za daljnji rad.

objavio: Hrvoje Miklaužić   datum: 11. 1. 2023.