“VRTIM ZDRAVI FILM” Osnovnoškolci s područja VPŽ i ove su godine kroz hvalevrijedan projekt učili o zdravim životnim navikama

Kroz projekt Hrvatskog školskog sportskog saveza “Vrtim zdravi film”, Školski sportski savez Virovitičko-podravske županije organizirao je zanimljivu radionicu i predavanje o zdravoj prehrani i zdravim životnim navikama. Predavanje namijenjeno učenicima, voditeljima školskih sportskih društava i ravnateljima osnovnih škola s područja Virovitičko–podravske županije održano je u petak, 9.prosinca, u suhopoljskom dvorcu Janković.

“Vrtim zdravi film” dio je globalne Nestlé inicijative pod nazivom “Nestlé for healthier Kids Global Programme” kojem je cilj educirati što više djece školske dobi o važnosti pravilne prehrane i bavljenja tjelesnom aktivnošću, a sve u svrhu stjecanja pravilnih životnih navika. U ovogodišnjem projektu sudjelovalo je šest osnovnih škola s područja VPŽ: OŠ Ivane Brlić-Mažuranić iz Orahovice, OŠ Augusta Cesarca iz Špišić Bukovice, OŠ Ivana Gorana Kovačića Gornje Bazje, OŠ Suhopolje, OŠ Voćin i OŠ Eugena Kumičića iz Slatine.

“Vrtim zdravi film” pomaže učeničkom formiranju stavova. Naša škola posljednjih nekoliko godina provodi ovaj projekt, a ove je godine proveden s učenicima sedmih razreda. Dok su profesori slušali predavanje, učenici su u kuhinji dvorca Janković, pod ‘palicom’ chefice Nastasje Chiare Petrić, aktivno učili o načinu pripreme zdravih obroka. Našu školu u zabavnoj kulinarskoj radionici predstavili su Petra Topić i Borna Ivšić. Na kraju su svi učenici i njihovi učitelji mogli kušati zdrava jela koja su bila pripremljena tijekom edukativne radionice.

Nestlé je lansirao prvu digitalnu kuharicu “Vrtim zdravi film” nastalu u suradnji s roditeljima, profesorima i osnovnoškolcima. U setu od 40 recepata, nalaze se i pregledne nutritivne tablice za svaki recept pa će tako roditelji odmah znati koliko obroci imaju energije, ugljikohidrata, masti i proteina, a snalaženje je jednostavno jer su navedeni vrijeme pripreme te broj obroka pojedinog jela, a većina je sastojaka vrlo lako dostupna. Naznačene su i dobrobiti odabranih jela – sadržaji vlakana, folata, proteina, vitamina C, K i beta-karotena, što su svakom roditelju važni i korisni podatci. Recepti za preuzimanje dostupni su svima  putem ovog linka: https://www.nestle.hr/media/pressreleases/allpressreleases/vzf-kuharica.

Zahvaljujem učenicima na sudjelovanju!

Učiteljica TZK: Sanja Gomerčić Gvojić

objavio: Hrvoje Miklaužić   datum: 15. 12. 2022.