Izvješće o Erasmus+ KA1 mobilnosti u Assenu u Nizozemskoj

Osnovna škola IGK Gornje Bazje član je velike europske Erasmus+ zajednice. U okviru Erasmus+ KA1 projekta učiteljica hrvatskog jezika Andreja Galović i učitelj likovne Igor Fućkar posjetili su grad Assen u Nizozemskoj kao mobilnost u svrhu učenja za pojedince.

Tečaj pod nazivom  Kako koristiti IKT, umjetnost, aktivnosti na otvorenom i igre, timski rad, vršnjačko učenje i projektnu metodu u edukaciji na kreativan način trajao je 16.-22. listopada 2022. u organizaciji Quarter Mediation.

Na tečaju je sudjelovalo 10 sudionika i dvoje voditelja, Tim  i Christina Stefan. Grupu su činili učitelji iz dvije španjolske škole te Finske i Portugala. Polaznici su bili raznih profila – učitelji osnovnih i srednjih škola te asistenti u nastavi i školski knjižničari.

Tečaj je obuhvaćao predavanja i aktivnosti vezane uz motivaciju učenika u nastavi, kreativnost u ostvarivanju nastavnog procesa, vrednovanje učenika kao poticaj za rad,  primjenu IKT tehnologije u nastavi, izvođenje nastave na otvorenom i u kulturnim ustanovama, igranje uloga u skupinama, kreativno likovno izražavanje uz glazbu.  Uz zaista iscrpan program obrađene su i teme vezane uz ekologiju, InterSTEM edukacijske igre, kreativne metode mišljenja, umne mape, metode oluje ideja, a predstavljen je i nizozemski obrazovni sustav.

U sklopu tečaja organiziran je posjet jednoj od tipičnih nizozemskih vjetrenjača. Unutar vjetrenjače su tri mlina – za brašno, začine i laneno ulje koji su još u funkciji. Zanimljivo je da su voditelji mlina umirovljeni volonteri kojih ukupno ima preko 50.

Tijekom 42 sata teorijskih i praktičnih predavanja sudionici su stekli znanja i vještine u korištenju neformalnih metoda poučavanja u formalnom obrazovanju, upravljanju projektima, razvijanju iskustvenog učenja kod učenika kroz aktivnosti na otvorenom, razvijanju komunikacijskih, liderskih, poduzetničkih i timskih kompetencija, kvalitetnom osobnom ispunjavanju i razvoju u cjeloživotnom učenju.

Najvažniji cilj je, ipak, da uvođenjem promjena u načinu poučavanja pobuđuju želju učenika i kolega da promijene svoj način rada putem istraživačkih metoda i rješavanja problema. Time učenje postaje kreativno, suradničko i otvoreno.

učitelji Andreja Galović i Igor Fućkar

objavio: Hrvoje Miklaužić   datum: 16. 11. 2022.