Međunarodni dan rijeke Drave

I ove su godine, 23. rujna, učenici 4. razreda OŠ Ivana Gorana Kovačića Gornje Bazje šesti put zaredom obilježili Međunarodni dan rijeke Drave u prostorijama PŠ Terezino Polje. Sudjelovali su učenici iz matične škole te učenici područnih škola iz Dugog Sela Lukačkog, Turanovca i Terezinog Polja. Izvanučionička nastava odvijala se u nekoliko etapa:

1. Upoznavanje važnijih zemljopisnih obilježja rijeke Drave te zanimljivosti o samoj rijeci, ali i načinu života na njenim obalama u prošlosti (legende o neobičnim mističnim bićima, rad mlinova, ispiranje zlata, šuma Dravski peski), a voditeljica je bila učiteljica Vlasta Brcković.
  2. Predstavljanje načina zaštite prirodnog toka rijeke, ali i njenog životinjskog i biljnog svijeta (Regionalni park Mura-Drava-Dunav, Projekt „Drava life“, Zeleni pojas Europe te Prekogranični rezervat biosfere Mura-Drava-Dunav = prvi svjetski UNESCO-ov rezervat biosfere, zanimljivosti o ribi crnki kao i biljci kebrač), a sa svim tim zanimljivostima prisutne je upoznala učiteljica Vlasta Brcković.
  3. Učenici su u skupinama istraživali podatke o važnosti rijeke te njenog životinjskog i biljnog svijeta (hrvatska Amazona) te uspješno odradili  prezentaciju izrađenog plakata. U radu su im sugestijama pomagale učiteljice Kamenka Miletić i Biserka Sobočan, kao i vjeroučitelj Igor Bregovec.
  4. Drava u govornoj i ispjevanoj pjesmi – interpretacija pjesama o Dravi na kajkavskom narječju, a interpretatorica je bila učiteljica Natalija Bajer te učenje pjesme „Drava tiho teče“ pod vodstvom učiteljice Biserke Sobočan, koja je ujedno autorica teksta i melodije (pjesma je izvedena na harmonici).

Zaključak održane nastave vrlo je pozitivan jer učenici su usvojili raznolike zanimljive informacije o rijeci našeg zavičaja i uvidjeli njenu važnost te našu potrebu da je zaštitimo od nas samih, tj. ljudi jer moramo shvatiti da priroda ima svoje tokove i svoju snagu, ali još važnije – ljepotu.

Tko zna, možda netko od sadašnjih učenika u budućnosti postane pjesnik, slikar, pecaroš ili baš istraživač rijeke Drave.

Učiteljica Vlasta Brcković

www.icv.hr

objavio: Hrvoje Miklaužić   datum: 29. 9. 2022.