Ekskurzija učenika 7. i 8. razreda u Južnu Dalmaciju

Učenici 7. i 8. razreda u pratnji svojih razrednika 9. lipnja 2022. zaputili su se u Južnu Dalmaciju na višednevnu ekskurziju s ciljem upoznavanja i razgleda brojnih kulturnih, povijesnih i prirodnih baština. Već prve minute putovanja učenicima su bile zanimljive i izazovne jer smo na put išli vlakom. Prvo odredište na koje smo zastali bio je grad Zagreb gdje smo se susreli s voditeljicom putovanja turističke agencije Eklata u čijem smo aranžmanu trebali provesti budućih pet dana. Voditeljica nas je odvela do McDonald'sa na željno iščekivani ručak, a potom smo nastavili put Željezničkog kolodvora Split na koji smo pristigli u večernjim satima te se autobusom zaputili u Seget Donji, odnosno u Resort Eklata Medena, gdje smo bili smješteni.

Sljedeće jutro nakon doručka brodom smo krenuli u razgled stare jezgre grada Trogira koja je od 1997. godine upisana u UNESCO-ov registar spomeničke baštine. U poslijepodnevnim satima učenici su upoznali animacijski tim koji je bio zadužen za realizaciju društveno-zabavne, sportsko-rekreativne i večernje animacije učenika. Najzanimljiviji i, bez sumnje, najdraži dio drugoga dana bilo je kupanje u moru na plaži ispod našeg apartmanskog naselja, a dobar provod bio je zajamčen obzirom da su vremenske prilike već unaprijed nagovijestile da će dani biti sunčani i topli.

Treći dan našega putovanja bio je posvećen obilasku i razgledu grada Splita i Nacionalnog parka Krka. U prijepodnevnim satima pod stručnim vodstvom lokalnog vodiča upoznali smo staru gradsku jezgru Splita: Dioklecijanovu palaču, Peristil, Vestibul, spomenike Grguru Ninskom i Marku Maruliću, ocu hrvatske književnosti. Nakon ručka u resortu u ranim poslijepodnevnim satima pošli smo put Nacionalnog parka Krka gdje smo vidjeli razne mlinove, etno zbirku te tkalačku radionicu, a ono što je u nama izazvalo najveće divljenje jest Skradinski buk, najviša sedrena barijera u Europi koja se nalazi u srcu Nacionalnog parka Krka.

Sljedeći je dan bio rezerviran za boravak u resortu u organizaciji animatora koji su učenike podijelili u timove pa su mogli uživati u raznim igrama – dječjem paintballu, cageballu, zračnom streljaštvu, odbojci na pijesku, vožnji biciklima, veslanju u kajacima… Dan smo okrunili posljednjim i oproštajnim kupanjem u moru i iskoristili svaku minutu da rastanak bude obilježen samo najljepšim emocijama.

Petoga dana putovanja, 13. lipnja 2022., nakon ranog smo se doručka zaputili u autobus koji nas je prevezao do Željezničkog kolodvora te smo krenuli kući u Viroviticu. Pomalo umorni, ali veseli i zadovoljni učenici pregledom videozapisa i fotografija tijekom putovanja kući potvrdili su činjenicu da su to zabilježeni tragovi jedne nezaboravne i u srcima trajno urezane pustolovine.

Voditeljica ekskurzije: Katarina Topić

objavio: Hrvoje Miklaužić   datum: 4. 7. 2022.