Noć knjige

Ove godine Noć knjige obilježili smo u PŠ Terezino Polje na  virtualni  način. Sudjelovala je kao gošća naša knjižničarka Nikolina Ferenčević, učenici kombiniranog odjela I./II. i III. razred te učiteljica Vlasta Brcković. Naša Noć knjige odvijala se u prilagođenom vremenu od 19.30 do 21.00 sat na nama moguć način, a to je bilo pisanje poruka i slanje glasovnih poruka. Tako smo uz druženje i priče učili i razvijali tehniku korištenja digitalnih načina komuniciranja.

Misao je vodilja ovogodišnje Noći knjige bila „Knjige koje su meni promijenile svijet“ tako da sam započela druženje riječima „ Bila jednom jedna ….“ Učenici su imenovali književnu vrstu – bajka i napisali koje bajke su njima promijenile odnos prema čitanju. Uočila sam da su to većinom bajke braće Grimm, a knjižničarka Nikolina im je pripremila upravo priču Cvilidreta Braće Grimm tako što je pripremila „čitanje na daljinu“. Nakon slušanja učenici su izrazili svoje dojmove i poruku bajke, ali su i objašnjavali na svoj način značenje riječi cvilidreta. Tako smo ujedno uočili bogatstvo riječi s kojim možemo objasniti neku riječ. Učenici su u pisanke zapisali naslov priče i dobili zadatak za zadaću nacrtati Cvilidretu kako ga oni zamišljaju.

Promatranjem plakata Noći knjige učenici su opisivali lutku te smo mu dodali ime Knjižuljak Knjižić. Zadatak vezan uz predmet Likovna kultura bio je izraditi svog Knjižuljka kao scensku lutku.

Nakon toga započela sam priču Djed i repa, a učenici koji poznaju tu priču nastavili su je pričati (glasovna poruka). Objasnili smo poruku priče te što znači ako je zapisano da je to narodna priča. Učenici su u pisanke zapisali naslov i riječi koje se ponavljaju: povuci, potegni, iščupati ne mogu…., a zadatak je naučiti prepričati priču kao zadatak iz Hrvatskog jezika. Učenici I. razreda imali su zadatak prepričati priču svojim plišancima. Zašto? Zato jer sam tu situaciju iskoristila kao temu rasprave zašto je potrebno dijeliti priče, a na pitanje zašto plišancima, pojasnila sam im da je to zato što su im oni važni u ovoj fazi života. Učenici su zaključili da je lijep osjećaj nekome pričati zanimljivu priču. Zaključak ove Noći knjige je da su knjige važne jer obogaćuju naš život na nekoliko načina: lutanjem i zamišljanjem maštovitog svijeta, obogaćivanjem rječnika, poboljšanjem tehnike čitanja i pričanja te dijeljenjem dobrih osjećaja.

Radujemo se idućoj Noći knjige uz nadu da ćemo je održati u učionici!

Učenici i učiteljica PŠ Terezino Polje te gošća knjižničarka Nikolina

objavio: Hrvoje Miklaužić   datum: 4. 6. 2020.