2022-08-26 14:21:09 KA1 projekt: "REALKOOL" - ŠKOLA STVARNOGA ZNANJA/ THE REAL KNOWLEDGE SCHOOL Projekt dobio potporu Agencije za mobilnost i programe Europske unije (18 mjeseci od rujna 2021. do ožujka 2023. godine).
O projektu...
Provođenje Erasmus+ KA1 projekta mobilnosti i poučavanja stručnog kadra škole – RealKool, na temu svrsishodne i kalitetne uporabe IKT-a u nastavnom procesu.
Jedan od većih problema s kojim se ustanova susreće je manjak motivacije kod učenika za usvajanje novih znanja i vještina, što se duguje poglavito socioekonomskim faktorima na koje škola ne može izravno utjecati ali i konzervativnim i zastarjelim metodama i pristupom poučavanju kod nekih učitelja, a sve zajedno je rezultat manjka usmjerene i kvalitetne edukacije stručnog kadra. Nesvrsishodna upotreba informacijsko-komunikacijske tehnologije (IKT) priječi osuvremenjivanje nastavnog procesa, što rezultira slabim pristupom i u konačnici slabijim općim uspjehom kod učenika. To posljedično dovodi do smanjenih mogućnosti prilikom izbora obrazovnog smjera koji će učenik slijediti na svom putu na tržište rada, a zapravo će maksimizirati njegov doprinos društvu u cjelini. Ravnatelj škole i stručna suradnica pedagoške struke kontinuirano provode samovrednovanje rada, a analiziraju se i dostupna međunarodna istraživanja. Na temelju TALIS istraživanja koje se provodi pod stručnim vodstvom Nacionalnog centra za vanjsko vrednovanje obrazovanja može se zaključiti da se hrvatski učitelji i ravnatelji ne razlikuju bitno od prosjeka ostalih zemalja sudionica kada je riječ o općim karakteristikama i uvjetima, ali da su našim zaposlenicima prijeko potrebna usavršavanja vezana uz individualizirani pristup poučavanju i rad s djecom s teškoćama, poučavanje aktivnim metodama poučavanja i administrativno upravljanje školom, a općenito možemo reći da se traži poticanje inovativnosti kod stručnog kadra u školstvu. Škola je opremljena suvremenom informacijsko-komunikacijskom tehnologijom (IKT), a svake godine se dodatno ulaže u poboljšanje tehničkih karakteristika sustava i održavanje istog. S druge strane potrebno je pojačati edukaciju učiteljskog kadra za primjenu IKT na svrsishodan način što će nedvojbeno obogatiti nastavni proces i poboljšati motivaciju kod učenika. Učitelji, stručni suradnici i ravnatelj trebaju biti primjer cjeloživotnog obrazovanja i razvoja koji trebaju prenositi na učenike i zajednicu u cjelini. Suvremeni pristup nastavnom procesu i ulaganje u edukaciju zaposlenika dio je Vizije i Strategije razvoja ustanove, što je i usvojeno od svih upravnih i savjetodavnih tijela Škole.
Očekivani ciljevi...
Provedbom projekta očekujemo ostvariti izravni utjecaj na kandidate koji su pohađali edukacije, a neizravno i na ostale članove učiteljskog vijeća kao i na same učenike. Provedbom svih planiranih projektnih aktivnosti očekujemo povećanje broja sati korištenja informacijsko-komunikacijske tehnologije od strane učitelja u nastavnom procesu s posebnim naglaskom na kvalitetu odabira metoda i sadržaja poučavanja. Također, smatramo da možemo povećati motivaciju kod učenika pojačanim korištenjem metode hibridnog poučavanja što podrazumijeva kombinaciju tradicionalnog učenja i učenja putem tehnologija, računalnog i iskustvenog učenja.
Project Summary
About problem...
The biggest problem the institution faces is the lack of motivation among students to acquire new knowledge and skills.
It's mainly because of socio-economic factors that the school cannot directly influence, but also because of some teachers' conservative and outdated teaching methods and approaches. That all is a result of a lack of focused and quality education of professional staff. Improper use of information and communication technology (ICT) prevents the modernization of the teaching process which results in a poor teaching approach and ultimately, poorer success among students. This consequently leads to reduced opportunities when choosing the educational direction that the student will follow on his way to the labor market but it will actually maximize his contribution to society as a whole. Objectives...
By implementing the project we expect to achieve a direct impact on the candidates who attended the education and indirectly on the other members of the teachers' council, as well as on the students themselves. By carrying out all planned project activities, we expect increasing the number of hours using information and communication technology in the teaching process with special emphasis on the quality of selection of teaching methods and content. We also believe that we can increase students' motivation by increasing the use of the hybrid teaching method which means a combination of traditional learning and learning through technology and through experience. Erasmus+ Project Results Platform:
Ova publikacija izražava isključivo stajalište njenih autora i Komisija se ne može smatrati odgovornom prilikom uporabe informacija koje se u njoj nalaze.
|
Osnovna škola Ivana Gorana Kovačića Gornje Bazje |