Mali Afrikanac

Nedavno smo u PŠ Turanovac imali privilegiju ugostiti nekoga iz Afrike. Ako ste pomislili da se radi o nekoj osobi, pogriješili ste. Naime, Fabijan Kiralj iznenadio nas je svojim malenim kućnim ljubimcem, pravim afričkim tvorom. Fabijan kaže da su ovu izrazito simpatičnu i maznu životinju kupili u Budimpešti kada je bila stara tek nepuna dva mjeseca. Vesele je naravi, no strance zna ponekad gricnuti. Malecki, odnosno malecka zove se Lucy i omiljena je među članovima svoje obitelji. Najčešće se voli igrati zavlačenjem u razne rupe, a omiljeno joj je mjesto ispod kauča kamo dovlači različite stvari. Suprotno uvriježenom mišljenju, ne pušta smradove te ne opravdava frazu 'smrdiš k'o tvor'. Tvorovi su zaigrane životinje te jako vole društvo, no potrebno je prilikom prvih doticaja s drugim životinjama tvora držati pod nadzorom i pratiti reakcije. U većini slučajeva dobro se slažu s drugim tvorovima, mačkama i psima, no zbog svoje prirode nagonski napadaju ptice i glodavce te ih nije preporučljivo ostavljati same u prostorijama s potencijalnim plijenom. Afrički tvor živi negdje između 5 i 10 godina. Svaki tjedan podrezuju mu se noktići i čiste uši, a jednom mjesečno mora se kupati. Dnevno spava od 16 do 18 sati. Lucy živi uglavnom u kući, a izvan nje obavezan je povodac kako ne bi pobjegla. Hrani se uglavnom sirovim mesom, a voli i sirova jaja. Zahvaljujemo Fabijanu i njegovoj majci Katici koja je dovezla Lucy u školu.

Oliver Bešić, učitelj njemačkog jezika

objavio: Hrvoje Miklaužić   datum: 30. 3. 2021.

« Travanj 2024 »