Edukacija o postupanju u slučaju potresa

Početak drugog polugodišta obilježen je povratkom najmlađih učenika u školske klupe, dok su učenici predmetne nastave počeli s radom na daljinu.

Uza sve redovne pozitivne i vedre teme koje donosi povratak s praznika učenike smo senzibilizirali, ali i informirali o prirodnim katastrofama i postupanju u slučaju istih. Prvog nastavnog dana u svim je razredima razredne nastave provedena edukacija o postupanju u slučaju potresa te je provedena prigodna vježba evakuacije. Škola već godinama  provodi preventivni program evakuacije i spašavanja u suradnji s lokalnim dobrovoljnim vatrogasnim društvima i Državnom upravom za zaštitu i spašavanje gdje se učenicima na primjeren način pojašnjavaju pojmovi i događaji. Provode se i primjerene vježbe. Također, treba reći da naša ustanova ima usvojen Plan evakuacije i spašavanja kojim se utvrđuju organizacija, postupci i mjere za osiguranje brzog, učinkovitog i u odnosu na značajke nastalog događaja primjerenog načina evakuacije i spašavanja ljudi i dobara iz građevina Škole.

Iz Plana posebno izdvajamo:

EVAKUACIJA podrazumijeva unaprijed programirani i organizirani način napuštanja ugroženih i drugih prostora i prostorija, prije nego nastupi opasnost za život i zdravlje učenika i radnika.

SPAŠAVANJE podrazumijeva provođenje radnji kojima se osobama zatečenim u ugroženim radnim i drugim prostorima i prostorijama pruža pomoć u napuštanju tih prostorija i prostora, kada slijedom okolnosti nastalih iznenadnim događajima sami ne mogu napustiti prostorije, odnosno prostore, a da pri tome ne dovedu u opasnost svoj život.

Proces evakuacije i postupci spašavanja provode se prije, tijekom ili nakon događaja koji ugrožavaju živote ili zdravlje učenika i djelatnika, odnosno štete materijalnim dobrima.

Opasni događaji koji mogu nastati te ugroziti prisutne osobe i imovinu, različiti su po nastanku, trajanju, intenzitetu i posljedicama.

Učenici su i bez edukacije bili vrlo dobro informirani, jako savjesni i odgovorni u postupanju, a iskazali su i empatiju za stradale u potresima koji su snašli Republiku Hrvatsku.

Preporuka za zainteresirane koji žele znati više:

objavio: Hrvoje Miklaužić   datum: 19. 1. 2021.

« Ožujak 2024 »